Montaż Wkładów Kominowych

Montaż Wkładów Kominowych

Montaż Wkładów Kominowych

Kompletne wkłady kominowe żaroodporne i kwasoodporne!

Jeszcze kilkanaście lat temu kominy budowane w większości domów oraz budynków użyteczności publicznej czy nawet fabryk, były tworzone, jako konstrukcje ceglane, łączone zaprawą. W zależności, od jakości wykorzystanego materiału czy sposobu eksploatowania urządzeń grzewczych, są one mniej lub bardziej zniszczone i wymagają generalnego remontu.

Obecnie montaż wkładów kominowych stanowi jedyny odpowiedni sposób przystosowania starego komina do nowoczesnych wymagań. Także w momencie podłączenia nowoczesnego kotła grzewczego, konieczny jest montaż wkładu kominowego. Wybór odpowiedniego wkładu uzależniony jest od istniejącej lub planowanej instalacji grzewczej, a co za tym idzie paliwa, jakie będziemy wykorzystywać. Na rynku dostępne są dwa główne typy wkładów: żaroodporne oraz kwasoodporne.

Kompletny wkład kominowy żaroodporny

Kompletny wkład kominowy żaroodporny, zakładany jest w momencie, gdy korzystamy z instalacji na paliwo stałe. Materiały, z którego jest stworzony wkład są odporne na wysokie temperatury powstające w wyniku spalania drewna lub węgla.

Kompletny wkład kominowy kwasoodporny

Kompletny wkład kominowy kwasoodporny wykorzystywany jest w momencie spalania gazu lub oleju. Kwasoodporność stali, z jakiej jest on wykonany jest niezbędna, gdyż para wodna powstająca w trakcie spalania, skrapla się w przewodzie kominowym wchodząc w agresywne relacje z plastikiem czy zwykłą stalą.

W zależności od zastosowanego rodzaju wkładu, jakości materiałów wykorzystanych do jego produkcji oraz sposobu użytkowania instalacji grzewczej, wymiana wkładu kominowego jest niezbędna po upływie bardzo różnego czasu. Niektóre firmy przewidują gwarancję na 10,15 czy 20 lat.

Istotny jest fakt, iż aby przeprowadzić montaż wkładów kominowych, zgodnie z obowiązującymi obecnie w Polsce przepisami, niezbędne jest, aby przekrój komina wynosił więcej niż 14x14cm. Średnica najmniejszego dostępnego na rynku przewodu dymowego nie może wynosić mniej niż 150mm. Montaż wkładu kominowego o średnicy mniejszej, jest niedozwolony.